Úvod > Co nového?
Skifař Chalupa se stal podesáté v kariéře Veslařem roku

Skifař Václav Chalupa byl dnes v pražském hotelu Pyramida vyhlášen podesáté v kariéře nejlepším veslařem roku v České republice. V anketě veslařských funkcionářů, trenérů a novinářů skončil na druhém místě skifař lehké váhy a vítěz předešlých dvou ročníků Michal Vabroušek, třetí místo obsadila dvojka bez kormidelníka Petr Imre, Adam Michálek.

Čtyřiatřicetiletého Chalupu, který v letošní sezóně získal na mistrovství světa ve švýcarském Lucernu bronzovou medaili, dalo na první místo hlasovacího lístku 33 tipujících z 34 a rodák z Jindřichova Hradce tak získal 203 bodů. Druhý Vabroušek za ním zaostal o 32 bodů. Chalupův plánovaný kolega na dvojskifu v nadcházejícím roce získal jedno první a všechna zbývající druhá místa. Laureát ankety z předešlých let obsadil v Lucernu také třetí místo, když nedokázal obhájit zlatou medaili z předešlého světového šampionátu v Záhřebu. Na pomyslný bronzový stupínek vystoupila dvojka bez kormidelníka Imre, Michálek, čtvrtá skončila nejúspěšnější žena, skifařka Miroslava Knapková. Pátá skončila nově vytvořená párová čtyřka Michal Cígler, Tomáš Karas, Milan Doleček a Ondřej Synek. Všechny tyto lodě se ve Švýcarsku představily v malých finále. Šesté místo obsadil dvojskif Petr Vitásek, David Jirka, čtyři body shodně získali Daniela Nacházelová a další dvojskif David Kopřiva, Jan Vochoska. Výsledky ankety: 1. skifař Václav Chalupa (trenér Zdeněk Pecka) 203 bodů, 2. skifař lehkých vah Michal Vabroušek (trenér Jaroslav Starosta) 171, 3. dvojskif Petr Imre, Adam Michálek (trenér Jiří Ulč) 121, 4. skifařka Miroslava Knapková 99, 5. párová čtyřka Michal Cígler, Tomáš Karas, Milan Doleček, Ondřej Synek 31, 6. dvojskif Petr Vitásek, David Jirka 13, 7. skifařka lehkých vah Daniela Nacházelová a dvojskif David Kopřiva, Jan Vochoska všichni 4. rte nkr (pokr.) Chalupa byl ze svého jubilejního vítězství potěšen, ale zároveň ho v nadsázce označil za hrozné. "V tom, že vesluji takovou dobu," vysvětlil své tvrzení čtyřiatřicetiletý závodník pražské Dukly v rozhovoru pro ČTK. Chalupa v anketě poprvé triumfoval v roce 1988 a první místo poté získal osmkrát v řadě. Pak jej dvakrát předstihl Tomáš Kacovský a po dalším Chalupově prvenství před třemi lety opět dvakrát zvítězil další skifař lehkých vah Michal Vabroušek. "Michal si ty výhry zasloužil, protože dosáhl lepších výsledků, i když naše kategorie se dají jen těžko srovnávat. Já vesluji v olympijské a Michal v neolympijské disciplíně," podotkl Chalupa. Letošní ocenění označil za velkou poctu. Stejně jako v minulosti však ihned poukázal na to, že ankety nemusejí vždy reálně odrážet skutečnost. "Nemusí platit, že vyhraje ten nejlepší," soudí čtyřnásobný účastník olympijských her. Jeho největším úspěchem je zisk stříbrné medaile z Barcelony. Ve své sbírce však má i pět medailí z mistrovství světa včetně bronzu z letošního Lucernu a tři triumfy ve Světovém poháru. Přestože letos souboj s Vabrouškem vyhrál, může se stát, že za rok vystoupí na pomyslný nejvyšší stupínek společně. Plánují totiž, že usednou do dvojskifu a vyzkouší své schopnosti vzhledem k olympijským hrám v Aténách. "Kdyby se nám dařilo, tak to možné je. Uvidíme," dodal Chalupa.