Lodě.cz on-line přístav pro plavby na sladkých i slaných vodách

Vaše plavby začínají u nás...
Úvod > Závodění
Kanoista Bednář se stal mistrem světa v maratónu

Pavel Bednář vybojoval jako první český kanoista titul mistra světa v maratónu. Po zisku stříbrných medailí z předchozích dvou šampionátů a bronzu z roku 1992 si v jednatřiceti letech dopádloval pro životní úspěch na řece Tees v britském Stocktonu. Na trati dlouhé bezmála 36 kilometrů porazil Bednář o čtrnáct sekund trojnásobného mistra světa Pála Péterváriho z Maďarska.

Třetí skončil Pedro Areal ze Španělska. "Přijel jsem s tím, že chci medaili a pokud možno konečně zlatou, ale v průběhu závodu jsem měl strach, abych vůbec nějakou získal," uvedl v rozhovoru pro ČTK Bednář. "Objevil se tu nový silný soupeř, Španěl, který dřív jezdil debla. Táhl skupinu a udával vysoké tempo, já jsem vlál na chvostu vedoucí skupiny. Byli jsme v ní čtyři, takže jsem se bál, že budu čtvrtý," líčil český kanoista, vítěz červnového závodu Světového poháru ve španělské Zamoře a bronzový medailista z mistrovství Evropy. Asi čtyři kilometry před cílem Bednář nasadil k trháku, po kterém skupinu opustil Maďar Béla Jakus. "To mě uklidnilo. Říkal jsem si, že teď už medaili mít budu," pravil. Ostatních soupeřů se zbavil na posledním 200 metrů dlouhém přeběhu. "Umím běžet s lodí na rameni, zatímco ostatní ji drží v ruce, takže jsem rychlejší. Utekl jsem jim asi o dvacet metrů a pak to napálil. Do cíle zbývaly necelé dva kilometry, na kterých jsem jim ještě o pár metrů ujel," popsal Bednář rozhodující okamžik. Na šampionátu chyběl obhájce titulu Carsten Scales, kterého však Bednář letos dokázal v Zamoře porazit. Kajakář Tomáš Ježek obsadil 16. místo a juniorka Petra Luňáčková skončila jedenáctá.
Výsledky: Muži: C1 (35,8 km): 1. Bednář (ČR) 2:51:18, 2. Pétervári (Maď.) 2:51:32, 3. Areal (Šp.) 2:51:46. K1 (35,8 km): 1. Busto (Šp.) 2:27:05, 2. Leverett (Austr.) 2:27:07, 3. Jámbor (Maď.) 2:27:16,...16. Ježek (ČR) 2:32:14. Ženy: K1 (35,8 km): 1. Hemmingsová (Brit.) 2:47:10, 2. Introiniová (It.) 2:47:19, 3. Santosová-Garciaová (Šp.) a Meeková (Austr.) 2:47:20. Junioři: C1 (22,2 km): 1. B. Kósdi (Maď.) 1:50:16. K1 (22,2 km): 1. Fleming (Ir.) 1:34:31. Juniorky K1 (22,2 km): 1. Urbanová (Něm.) 1:47:57, ...11. Luňáčková (ČR) 1:54:47.

ČTK - jakékoliv další šíření informací ze zdrojů ČTK je zakázáno.