Logo Ré Yachting
 OBSAH
 CO NOVÉHO
 ELEKTRONIKA
 CHARTER
 LODĚ
 LODNÍ MOTORY
 OBLEČENÍ
 PLAVBY
 PŘÍSLUŠENSTVÍ
 TEORIE
 TESTY LODÍ
 VRAKY
 ZÁVODĚNÍ
 O RÉČKU
 

 
 
  blikmajak.gif (1222 bytes)  Mistrovství protestů (Mistrovství ČR kajutových plachetnic)

      O právě uplynulém víkendu proběhlo mistrovství kajutových plachetnic na Lipně. Krásné počasí, na letošní léto vysoké denní teploty a slabý vítr. A spousta protestů. A věčně sporné handicupy. Takové byly právě proběhnuvší závody.

      Dvacet pět posádek se přihlásilo k účasti na snad nejkontraverznějším závodě kajutových plachetnic letošní sezóny. První den byly odjety pouhé dvě rozjížďky za slabého větru. Startovnímu poli jednoznačně udávala tempo loď Simsalabim (Magic 25) s Davidem Křížkem na kormidle. Na dalších místech se nejčastěji objevovaly lodě kpt. Jirky Spurného, Luďka Sejkory a Mirka Navrátila. Novinkou startovního pole byla účast Michaela Maiera, který se však v prvním dnu nedokázal výrazněji prosadit.

      Hned večer se rozpoutaly zákulisní boje předznamenané nejasností ve třídových předpisech vypsání, handicupech a několika kolizemi na trati. Celkem bylo podáno v sobotu osm protestů. Ty závodní komise pod vedením zkušeného a svědomitého Petra Sládečka řešila do 21,00 hodin. Výsledek: plachetnice Magic 25 byla diskvalifikována z obou, a tak ztratila fakticky jakékoliv šance na slušný výsledek. Dále byly DQ posádky kpt. Michaela Maiera, Luďka Sejkory, Františka Starého, Lubomíra Tekla a Radka Krále.

      Na druhý den byl moudře hlavním rozhodčím stanoven start na 07,00 ráno. Odstartováno bylo nakonec jen o půl hodiny později a za slabé ranní brízy se odjela jedna rozhodující rozjížďka. Michael Maier vytrimoval loď a většinu času plul se značným náskokem před druhým Avarem 26 Mirka Navrátila. Za nimi o další umístění bojovaly lodě Café 24 Luďka Sejkory, Pavla Růžičky a Jirky Spurného. V cíli byl však první Mirek Navrátil těsně následovaný Michaelem Maierem. A znovu se protestovalo. Ten den se již žádná další rozjížďka nejela, i když jednou závodní komise vyzvala závodníky k vyplutí do prostoru startu, ale kvůli nedostatku větru se neodstartovalo. Naštěstí. Jinak by ZK musela zcela jistě řešit další protesty. Takto jsme již kolem páté hodiny znali vítěze a mistra republiky, kteří ovšem, pokud vím, na nikoho neprotestovali. Takže mistry se stala posádka kpt. Pavla Růžičky s Michalem Horáčkem a Lukášem Neumannem a Tomášem Musilem na palubě. Vedoucí loď mistrovství Mirka Navrátila byla po urputné snaze protistrany z poslední rozjížďky diskvalifikována a tak skončila hluboko v poli poražených.Na druhý den byl moudře hlavním rozhodčím stanoven start na 07,00 ráno. Odstartováno bylo nakonec jen o půl hodiny později a za slabé ranní brízy se odjela jedna rozhodující rozjížďka. Michael Maier vytrimoval loď a většinu času plul se značným náskokem před druhým Avarem 26 Mirka Navrátila. Za nimi o další umístění bojovaly lodě Café 24 Luďka Sejkory, Pavla Růžičky a Jirky Spurného. V cíli byl však první Mirek Navrátil těsně následovaný Michaelem Maierem. A znovu se protestovalo. Ten den se již žádná další rozjížďka nejela, i když jednou závodní komise vyzvala závodníky k vyplutí do prostoru startu, ale kvůli nedostatku větru se neodstartovalo. Naštěstí. Jinak by ZK musela zcela jistě řešit další protesty. Takto jsme již kolem páté hodiny znali vítěze a mistra republiky, kteří ovšem, pokud vím, na nikoho neprotestovali. Takže mistry se stala posádka kpt. Pavla Růžičky s Michalem Horáčkem a Lukášem Neumannem a Tomášem Musilem na palubě. Vedoucí loď mistrovství Mirka Navrátila byla po urputné snaze protistrany z poslední rozjížďky diskvalifikována a tak skončila hluboko v poli poražených.

      Na letošním MČR kajutových plachetnic se podepsalo hned několik věcí. Jednak spory o účast plachetnice Magic 25, která v Avar Cupu konaném minulý týden jela mimo pořadí a její start na mistrovství byl povolen, jednak o handicupy a jednak o rozdělení závodů kajutových plachetnic na základní kategorie do a nad 6,5m a turistické a regatové. Až neuvěřitelně znějí mnohdy argumenty některých účastníků diskuzí o tomto tématu. Pravdou však je, že ani Svaz s jeho složkami se letos nepřipravily a nezajistily dostatečně dopředu jasná a co možná nejspravedlivější pravidla hry. Kladem byly tradičně velmi dobrá organizace závodů a profesionální přístup pořadatelů.

      Je samozřejmě pochopitelné, že při Mistrovství republiky jde mnohým o prestiž, a jiným zase o peníze, takže ve vypjatých situacích nervy závodníků pracují naplno, avšak přesto bych se přimlouval za určitý nadhled, se kterým by se jinak celkově vynikající atmosféra závodu ještě zlepšila.

Celkové pořadí:
1. CZE 6 Růžička Pavel
2. CZE 25 Spurný Jiří
3. CZE 24 Guryča Dan
 
Yardstick regata:
1. CZE 14 Vachel Jiří
2. CZE 6 Růžička Pavel
3. CZE 25 Spurný Jiří
 
Yardstick tourist:
1. CZE 26 Ševčík Zdeněk
2. CZE 17 Jegorov Alexandr ml.
3. CZE 8 Kraus Vladimír

Petr Zajíček